18 Mayıs 2013 Cumartesi

Word'de Sayfa Numaralandırma


      Merhabalar arkadaşlar Word kullanan herkesin başına gelen bir durumdan bahsetmek istiyorum. Özellikle de tez yazan arkadaşlarımın işine yarayacak.

      Örneğin elimizde 25 sayfalık bir Word belgesi olsun. Biz ilk 6 sayfayı Romen rakamlarıyla 7'den sonrasını ise normal rakamlar ile 1'den başlayarak numaralandırmak isteyelim. Bunun için öncelikle 6 sayfamızın sonuna geliyoruz ve şu yolu izliyoruz:

Sayfa Düzeni -->  Kesmeler --> Sonraki Sayfa’ya tıklıyoruz.

      Sonra ilk sayfaya gidiyoruz ve ekle menüsünden Sayfa Numarasına tıklayıp numaranın nerede görüneceğini seçiyoruz.      Sonra şekilden görüldüğü gibi Sayfa Numarası kısmından Sayfa Numaralarını Biçimlendir diyoruz ve Romen rakamlarını seçiyoruz.

      Daha sonra ise ikinci kısmımızın başı olan 7 sayfaya geliyoruz ve aynı işlemleri tekrar ediyoruz. Bu sefer açılan o küçük pencereden normal rakamları ve Sayfa Numaralandırma kısmından Başlangıç’ı seçiyoruz ve başlangıç değerimizi 1 yapıyoruz. Bu şekilde sayfamızın bir kısmını Romen rakamlarıyla numaralandırırken diğer kısımlarını normal sayılarla numaralandırıyoruz. Siz isterseniz aynı yöntemle 2,3,4… bölüme bölebilirsiniz. Umarım işinize yarar, iyi çalışmalar...
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

SQL Server - Satırları Birleştirme

Merhaba,  Bu yazımda sql server'da birden çok satırı birleştirip tek satır yapmayı anlatacağım. Senaryomuz şu şekilde olsun mesela; bir...